De impact van de klimaatverandering laat zich steeds vaker voelen. Enerzijds krijgen we te maken met intense regenval die kan leiden tot wateroverlast, anderzijds kampen we met langdurige periodes van droogte. Als antwoord op deze dubbele uitdaging maakte Deinze een toekomstgericht Hemelwater- en Droogteplan (HWDP).
Het plan beschrijft hoe we lokaal met hemelwater moeten omgaan: ter plaatste houden, hergebruiken, infiltreren, bufferen en indien nodig vertraagd afvoeren. Deze visie is vertaald in een actieplan met stappen die essentieel zijn voor de uitvoering. Het plan werd opgemaakt samen met de waterloopbeheerders, de landbouwers en de adviesraden.
Het Hemelwater- en Droogteplan werd goedgekeurd op de gemeenteraad van 28 april 2025.
Meer algemene informatie over hemelwater- en droogteplannen kan je nalezen via de website van Integraal Waterbeleid.
Het HWDP is geen noodplan, maar een visietekst die beschrijft hoe de Stad en haar partners op lange termijn willen omgaan met hemelwater en droogte. De kern van het plan steunt op twee pijlers:
Bufferen: tijdelijk vasthouden van hemelwater op locaties zoals wadi's, grachten, infiltratiezones en groenzones om de druk op de riolering en waterlopen te verlagen.
Infiltreren: laten insijpelen van water in de bodem om de grondwatervoorraden aan te vullen. Om te infiltreren, moeten we ontharden: tegels of asfalt maken plaats voor waterdoorlatende materialen of groen.
De totale verhardingsgraad van de stad Deinze is 14 %, net onder het Vlaams gemiddelde van 16 %. De verharding op publiek domein bedraagt ongeveer 39 % van de totale verharding. De rest ligt op privéterrein. We moeten samen onze verhardingsgraad verminderen door te ontharden.
Pas wanneer iedereen actie onderneemt, kunnen we ons hemelwater lokaal opvangen (bufferen) of laten insijpelen in de bodem (infiltreren). Zo voorkomen we wateroverlast én zijn we beter voorbereid op droge periodes. De acties uit het HWDP kunnen we pas uitvoeren als we samen werk maken van ontharding, de opvang van hemelwater en als we bewuster omspringen met water. Het HWDP spoort ons, zowel overheid als burger aan om niet te wachten, maar te doen!
Vang regenwater op voor hergebruik in tuin, toilet of wasmachine.
Installeer een regenton.
Beperk het gebruik van tegels en asfalt in je tuin.
Leg een groendak aan.
Graaf een infiltratiegeul of wadi.
Met deze ingrepen maak je je tuin klimaatbestendiger én draag je bij aan een groenere leefomgeving.
Vlaanderen is een van de meest waterschaarse regios in Europa. Dat komt door verschillende factoren: we wonen met velen dicht bij elkaar, er is veel landbouw en industrie, en er zijn maar weinig natuurlijke waterbronnen. Hierdoor is onze regio extra kwetsbaar tijdens droge periodes.
Daarom is het belangrijk dat we zorgzaam en slim omgaan met water. Duurzaam watergebruik is geen keuze meer, maar een echte noodzaak.
Beter een (korte) douche dan een vol bad.
Installeer een goede douchekop.
Was met een volle wasmachine.
Repareer lekkende kranen en stortbakken zo snel mogelijk.