Aziatische hoornaar

Meld een nest

De Aziatische hoornaar is een exotische wespensoort die een bedreiging vormt voor onze inheemse insecten (bijen, wespen, vliegen, ...). Vooral honingbijen zijn kwetsbaar, waardoor de Aziatische hoornaar ook een probleem vormt voor imkers. 

Verwar de Aziatische hoornaar niet met de Europese hoornaar. Dat is een inheemse soort en vormt geen bedreiging voor de biodiversiteit.

Is de Aziatische hoornaar gevaarlijk?

De Aziatische hoornaar zoekt normaal geen contact met mensen. Ze kan wel zeer agressief zijn als je haar nest verstoort.

Zoals andere wespen kan ze meermaals pijnlijk steken. Daag ze dus zeker niet uit, blijf uit de buurt van een nest en probeer het nest nooit zelf te bestrijden.

Hoe herken je de Aziatische hoornaar?

De Aziatische hoornaar:

  • is een grote, donkere wesp;
  • is groter dan een gewone wesp en iets kleiner dan de inheemse Europese hoornaar;
  • heeft een unieke kleurencombinatie (zie figuur):
    • Op de kop en het borststuk is ze volledig zwart.
    • Ook het achterlijf is grotendeels zwart met slechts één brede gele band.
    • De pootjes zijn zwart met opvallende gele tipjes.

De Aziatische hoornaar wordt vaak verward met de Europese hoornaar.

Twijfel je? De website Vespa-Watch of de app ObsIdentify helpt je om individuele Aziatische hoornaars te herkennen en onderscheiden van andere wespen.

Waarnemingen melden

Heb je een Aziatische hoornaar gezien? Geef je waarneming door via

Zo help je mee om de populatie in kaart te brengen en nesten op te sporen.

Meld nesten via https://vespawatch.be/report-nest/.

Hoe herken je een nest?

Er zijn 3 types nesten.

Embryonaal nest

In de lente zoekt een koningin een beschutte plek om haar nest te maken, bijvoorbeeld onder een afdak of in een hok. Ze start met een raat van een drietal cellen en bouwt daarrond een bescherming. Deze heeft in het begin de grootte van een pingpongbal maar wordt snel groter.

Primair nest

Tussen mei en juni bouwen de werksters het embryonest uit tot een groter primair nest. Tegen het begin van de zomer kan een nest zo groot zijn als een volleybal.

Secundair nest 

In de zomer maken de werksters een tweede definitief nest. Dat bevindt zich meestal in een hoge boomtop in de buurt van het eerste nest en kan 1 meter groot worden. Door het bladerdek zijn deze nesten meestal zeer moeilijk te zien.

Meer info over de levenscyclus van de Aziatische hoornaar vind je op https://vespawatch.be/calendar/.

Een nest gezien? Probeer het zelf niet te bestrijden.

Is er onmiddellijk gevaar?

Contacteer de brandweer via www.brandweerzonecentrum.be/aanvragen/wespenverdelging.

Is er geen onmiddellijk gevaar?

Meld het nest via Vespa-Watch.

Stad Deinze werkt samen met de provincie Oost-Vlaanderen en RATO vzw voor de bestrijding van de nesten, waardoor het voor burgers kosteloos is.

De nesten hangen vaak op moeilijk bereikbare plekken, waardoor er speciaal materiaal en expertise nodig is. De bestrijding op het terrein gebeurt door opgeleide medewerkers vanaf 1 mei tot half oktober 2026.

Hoe verloopt de procedure?

  • Stap 1: Meld het nest via de website van Vespa-Watch.
  • Stap 2: Een vrijwilliger van Vespa-Watch controleert je melding en kijkt of het om Aziatische hoornaar gaat.
  • Stap 3: Je ontvangt een bericht van Vespa-Watch over je melding.
  • Stap 4: Ging je melding over de Aziatische hoornaar? 
    • Ja: Dan maakt RATO vzw een afspraak voor de bestrijding.
    • Nee: Dan verwijzen ze je door naar een ander contactpunt dat je verder kan helpen.
  • Stap 5: Een medewerker van RATO vzw komt langs om het nest te bestrijden. In bepaalde gevallen is bestrijding niet mogelijk omdat bijvoorbeeld het nest te hoog hangt.

Contacteer je liever zelf een erkende bestrijder? Een overzicht van erkende bestrijders in Oost-Vlaanderen vind je hier. 

Meer info

Dit project is tot stand gekomen dankzij steun van de Vlaamse overheid, departement Economie, Wetenschap & Innovatie.

deze image kon niet worden geladen

-

20181025_nestVespaVelutina_Erondegem_HoneybeeValley_coll (vergroot foto)

Contact

Adres
Dienstencentrum Leiespiegel Brielstraat 2 , 9800 Deinze
Tel.

Openingsuren

Gesloten